Cts. Haz 15th, 2024

EĞİTİM-İŞ, BİLSEM ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNDE GÖREVLİ OLAN ÖĞRETMENLERE YAPILAN ANGARYAYA DUR DEDİ

2 min read

EĞİTİM-İŞ, BİLSEM ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNDE GÖREVLİ OLAN ÖĞRETMENLERE YAPILAN ANGARYAYA DUR DEDİ

Bir angarya uygulaması olarak yapılan birden fazla komisyonlarda görev alıp hakkettiği ek ders ödemesini alamayan görevli öğretmenlerimizin ek derslerini almasını sağladık.

 

Geçtiğimiz yıl 02/04/2022-08/05/2022 tarihleri arasında, Atakum Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde BNV Sözel Olmayan Test Uygulamaları yapıldı. Sınavlarda öğretmenlerimiz “Ön Değerlendirme Uygulayıcısı” olarak görevlendirildi.

 

Öğretmenler, önceki yıllarda da yaptıkları bu sınav hizmetine karşı almış oldukları ücretlerin, bu sefer keyfi olarak verilmediğini gördüler. Yasal mevzuata da dayandırdıkları haklarının verilmesi hususunda yaptıkları başvurular, Eğitim Sistemi içinde barınan mevzuat bilmez ama “yetkili” anlayış karşısında biçare kaldı.

 

İvedilikle başlayan hukuki mücadele neticesinde yargı, ilgili davada mevzuat bilmezlerin suratına inen tokat gibi bir kararla, bu ülkenin hala bir “Hukuk Cumhuriyeti” olduğunu, hiç kimsenin gücünü ve otoritesini, yasalara ve mevzuatlara dayanmayan haksız kararlarla hiç kimseye dayatamayacağını bir kez daha ilan etmiştir. “Bahse konu sınav kapsamında fiilen görev yaptığı görülen öğretmenlerin, söz konusu görevlendirmeler nedeniyle katlandığı masraf ve emeğinin karşılığı olarak ek ders ücretlerinin ödenmesi gerektiğinin açık olup, aksi yönde tesis edilen “keyfi” işlemlerde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” demiştir.

 

Eğitim İş; üyesi olsun veya olmasın, tüm eğitim emekçilerinin haklarının korunması noktasında yıkılmaz bir kaledir.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur…

 

 

 

İlgili karar için tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir