Çar. Tem 17th, 2024

KADROYA GEÇİŞE İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ, SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER BAKIMINDAN HAK GASPINA NEDEN OLACAKTIR

2 min read

KADROYA GEÇİŞE İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ, SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER BAKIMINDAN HAK GASPINA NEDEN OLACAKTIR

Sözleşmeli kamu emekçilerinin kadroya alınmasına yönelik AKP tarafından sunulan kanun teklifi, sözleşmeli öğretmenler bakımından mağduriyet yaratacak ve haklarını geri götürecek bir nitelik taşımaktadır.

 

Yine bir seçim öncesi AKP tarafından zoraki hatırlanan kamu emekçilerine yönelik “kadro müjdesi” olarak sunulan ve yandaş sendikalar nezdinde şölenlerle avuçları patlarcasına alkışlarla karşılanan kanun teklifinin esas bakımından zaten en temel özlük hakkının iadesi olması yanında, sözleşmeli öğretmenlerin haklarını geriye götürür nitelikte olduğunu belirtmek gerekir. Kamu emekçilerinin bu temel hakkını lütuf olarak sunmanın bu boyutunu kabullenmeyeceğiz.

 

Eğitim-İş, her hal ve şart altında kamu emekçilerinin doğrudan kadrolu olarak istihdamını savunmakta olup, sözleşmeli, ücretli gibi aynı işi yapanlara farklı statüler getirilmesine karşı olduğunu her fırsatta dile getirmiştir. Bu Kanun teklifinin sözleşmeli statüyü ortadan kaldıran bir yönü olmayıp, 28.11.2022 tarihinden önce işe başlayan kamu emekçilerinin bu kapsamla sınırlı olmak üzere kadroya alınacağı öngörülmektedir. Bu bakımından yaratılan havanın aksine sözleşmeli statünün bütünüyle ortadan kaldırılmadığını belirtmek gerekir.

 

Diğer yandan kanun teklifinde sözleşmeli öğretmenlerin, sözleşmeli geçen süreler dahil olmak üzere dört yılını tamamlamadan eş durumu dahil mazerete bağlı yer değişikliği talebinde bulunamaması öngörülmektedir. Bu bakımdan mevcut üç yılını dolduran sözleşmeli öğretmenlerin bu mazerete bağlı yer değiştirme hakları gasp edilmiş olacaktır.

 

Yandaş sendikaların göz boyama adına sevinç naraları atarken, ortaya çıkan bu hak gaspı karşısındaki suskunluğunu da eğitim emekçileri unutmayacaktır.

 

Uyarıyoruz! Kanun teklifinin bu hali kabul edilemezdir. Tüm örgütlü gücümüzle buna karşı duracak, kamu emekçisinin hakkının gasp edilmesine sessiz kalmayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir