Paz. Eyl 24th, 2023

ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

2 min read

ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

Eğitim-İş olarak, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz “Çocuklarımıza Sahip Çıkıyoruz” projesinin, barınma, beslenme ve sosyalleşme alanlarında yürütülen çalışmalarına ilişkin toplantısı yapıldı.

ADD Genel Merkezi’ndeki toplantıya Genel Başkanımız Kadem Özbay, Genel Basın Yayın ve Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz Emine Çalık, ADD Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt, Genel Başkan Yardımcısı Şengül Can, Yayın Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yıldız, ÇYYD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Genel Başkan Yardımcısı Av. Sedat Durna ve Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Toplantıda, çalışmaları yürüten komisyonun hazırladığı taslak rapor Genel Başkanlara sunuldu.

Genel Başkanımız Kadem Özbay, öğrencilerin barınma ihtiyacının eğitim hakkının bütünleyici bir parçası olduğunu, bu ihtiyacın giderilmesinin ise devletin anayasal görevi olduğunu vurguladı ve şunları söyledi:

“Buna rağmen bugüne kadar bu ihtiyacı gidermeyen, giderme yönünde de herhangi bir çaba göstermeyen siyasi iktidar, tarikatlara dernek adı altında yurt açma kolaylığı tanıyarak öğrencileri, buralara mecbur bırakmaktadır.

Devlet, kendi sorumluluğu altındaki çocukların ve gençlerin eğitimini, barınmasını, ihtiyaçlarını, başka yapılara devredemez.

Olması gereken bu ihtiyacın bir sektör ve istismar alanı olmaktan çıkarılmasıdır. Başöğretmen Atatürk’ün ‘kimsesizlerin kimsesi’ olsun diye kurduğu Cumhuriyette, ülkenin geleceği olan gençler kimsesiz, yersiz yurtsuz bırakılamaz.

Eğitim-İş olarak çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitim hakkı başta olmak üzere en temel haklarını korumak ve geliştirmek için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir