Cts. Haz 15th, 2024

ÇAĞDAŞ EĞİTİM HAKKINI, KİMSENİN KARANLIK DÜŞLERİNE YEDİRMEYECEĞİZ

2 min read

ÇAĞDAŞ EĞİTİM HAKKINI, KİMSENİN KARANLIK DÜŞLERİNE YEDİRMEYECEĞİZ

AKP eksenindeki Milli Eğitim Bakanlığı’nın neredeyse 20 yıldır okul yöneticilerini liyakate göre değil kendilerine sadakate göre, yandaş sendikaların verdiği torpil listelerine göre seçmesinin acı sonuçlarından biri de Bursa Osmangazi’deki Mithatpaşa Ortaokulu’nda yaşanmıştır.

Okul müdürü Haydar Akın, öğretmenlere yazı göndererek kız öğrencilerle erkek öğrencileri ayrı sıralara oturtulmasını istemiştir.

Dikkat çekmeyi vazife biliriz ki; ilk duyulduğunda kulağa münferit bir hadise gibi gelen bu olay, bütünün geldiği durum hakkında önemli bir göstergedir. Haddini, kanunu ve aklın sınırlarını aşarak harem selamlık bir okul düşü kuran bu müdür, eğitimi daha da gericileştirmek için gün be gün gayret eden Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir yansımasıdır. Eğitimde şeriat uygulamalarının özlemini çeken bu müdüre okul yöneticilerinin yüzde 90’ı üyeleri arasından seçilen Eğitim Bir-Sen’in sahip çıkması da, eğitime gericiliğin nasıl bir mekanizmayla pompalandığını kamuoyuna bir kez daha göstermiştir.

Bu olay, uymakla yükümlü olduğu Milli Eğitim Temel Kanunu’nu dahi hazmedemeyen bir şahsın bile müdür yapılabildiğini ortaya koymuştur. Çünkü öğretmenlere gönderilen hadsiz talimat, “okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılmasını” esas kılan Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 15. Maddesi’ne açıkça aykırıdır.

Bu olay, zaman ve durum mefhumundan yoksun şahısların müdür yapıldığını da bir kez daha göstermiştir. Zira müdürün düşünü kurduğu Suudi Arabistan modeli harem selamlık sınıflar için bu ülke 100 yıl ve bir Cumhuriyet kadar ileridedir.

Öte yandan bu olay, tepeden inme şekilde liyakatsizce getirilen yöneticilerin öğretmene olan üstten bakışını göstermesi nedeniyle de ibretliktir. Sınıf düzeni öğretmenin sorumluluğundadır. Sınıfta Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir diyecek kadar eğitim emekçisini yücelten bir liderin kurduğu bu Cumhuriyet, öğretmenlerin sınıf düzenine ilişkin kanuna aykırı talimatlar aldığı bir ülkeye dönüştürülemez. Başöğretmen Atatürk’ün eğitim neferleri olarak buna izin vermeyiz!

Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz: Hakkında suç duyurusunda da bulunduğumuz, eğitimde şeriat düşleri kuran müdür Haydar Akın her ne kadar görevden alınmış olsa da açılan soruşturmanın takipçisi olacak, bu skandalın unutturulmasına müsaade etmeyeceğiz! Başöğretmen’in bizlere emanet ettiği gelecek nesillerin çağdaş eğitim hakkını, kimsenin karanlık düşlerine yedirmeyeceğiz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir