Çar. May 22nd, 2024

AKDENİZ BÖLGE TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİK

3 min read

AKDENİZ BÖLGE TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİK

Eğitim-İş Antalya Bölge Toplantısı, 26-27 Şubat tarihlerinde Antalya’da yapıldı.
Genel Başkanımız Kadem Özbay, Genel Sekreterimiz Cengiz Sarıyer, Genel Mali Sekreterimiz Hüseyin Selçuk, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Şenol Eyüboğlu, Genel Özlük Hukuk TİS Sekreteri Orhan Yıldırım, Genel Basın Yayın ve Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz Emine Çalık’ın katıldığı toplantıya, Antalya, Burdur, Denizli, Isparta ve Muğla Şubeleri ile ilçe temsilcilikleri geniş katılım sağladı.
Genel Başkanımız Kadem Özbay burada yaptığı konuşmada, ülke ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özbay şöyle konuştu:

“Bugün Türkiye’nin sınırında Karadeniz’de bir savaş var. Maalesef ki soğuk savaş döneminin tekrar canlandığını görüyoruz. Bu savaşın sebebi emperyalizm. Nasıl ki biz bu ülkede barışı istiyorsak kendi tam bağımsızlığımızı ifade ediyorsak tüm ülkelerin de özellikle komşu ülkelerin bağımsızlığını da oradaki insanların özgürce yaşamasını da savunuyoruz. Savaş zorunlu olmadıkça bir cinayettir. Bu nedenle ‘Yurtta barış dünyada barış’ bizim şiarımızdır. Taraf olacağımız tek şey, insanlıktan yanadır, yaşam hakkından yanadır. Bu yüzden savaşa tereddütsüz ‘hayır’ diyoruz”

“70 BİN ÜYEYE ULAŞTIK”
Eğitim-İş’in örgütlenmeye devam ettiğini ve 6 aylık yoğun çalışma sonucu 70 bin üyeye ulaşıldığını belirten Özbay, “Eğitim-İş’in önü açık, yolu açık ve daha da büyüyeceğine inanıyorum” dedi. Özbay, “3. bölge toplantısını Antalya’da yapıyoruz. Örgütümüzü nicelik kadar nitelik olarak büyütmek de önemli. Eğer Şırnak’ta söylediğimiz ile Edirne’de söylediğimiz arasında bir dil birliği yakalanmışsa, örgüt eğer her yerde nicelik olarak kendini ifade ederken nitelik olarak da saygınlık yakalamışsa, örgütün dün söyledikleriyle bugün söyledikleri arasında tutarsızlık yoksa o zaman gerçekten örgüt olursunuz. Bu da ancak eğitimle olur” dedi.

 

“GENÇLERİMİZİ KORUMALIYIZ”
Bir ülkede en iyi yatırımın eğitime yapılacağını ifade eden Kadem Özbay, “Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı diye bir şey kalmadı. Koridorlarında cemaatler, tarikatlar geziyor. Bakan yardımcıları değişiyor, bakanlar değişiyor. Artık gençlerimizin maalesef tarikat yurtlarında öldürüldüğünü ya da tacize uğradığını sık sık duyuyoruz. Bizim bu ülkenin gençlerine borcumuz var. Bu ülkeye karşı sorumluluğumuz var. O da Cumhuriyetin aydınlanma ışığını sonsuza kadar yaşatmak. Bu ülkenin tüm çocuklarına, bilimsel, laik, demokratik temelli eğitimin ulaşmasını sağlamak. Bu ülkenin çocuklarını, cemaat ve tarikat yurtlarının istismarına karşı kale gibi korumak. Din üzerinden ya da ekonomik kaynaklar üzerinden sömürülen gençlerimizin yanında olmak zorundayız. Eğitim-İş’in mücadelesi sadece eğitim ve örgütlenme mücadelesi değildir, Eğitim İş’in mücadelesi sadece sendikal mücadele de değildir, aynı zamanda bir aydınlanma mücadelesidir. Cumhuriyete olan borcunun mücadelesidir. Bu anlamda da bu mücadeleyi sonsuza kadar sürdüreceğimizi, Cumhuriyet devrimlerinin karşısında olan herkesin karşısında olacağımızı ifade ediyoruz” diye konuştu.
Konuşmasının sonunda Öğretmen Meslek Yasası’na da değinen Özbay, “Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı en net tavrını koyan sendikayız. Hazırladığımız raporla beraber hangi konularda Anayasa’ya aykırılık gördüğümüzü ve alanda ne gibi sorunlar yaşanacağını CHP’ye sunacağız ve Anayasa Mahkemesi’ne gidilmesini destekleyeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantıda, şube ve temsilcilik yöneticileri siyasal ve sendikal sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundular, MYK üyeleri de sekreterlikleriyle ilgili bilgilendirme yaptılar. Önceki dönem MYK üyelerimiz Maksut Balmuk ve Önder Yılmaz tarafından yönetici eğitimi semineri gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir