Paz. Tem 14th, 2024

MEMURLARA VERİLEN ÖĞLE YEMEĞİ UYGULAMASINDAN ÖĞRETMENLER DE YARARLANABİLECEK

2 min read

MEMURLARA VERİLEN ÖĞLE YEMEĞİ UYGULAMASINDAN ÖĞRETMENLER DE YARARLANABİLECEK

Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliğine göre kamu çalışanlarına öğle yemeği yardımı yapılmakta ve yemek maliyetinin bir kısmı devlet(kurum) bütçesinden karşılanmaktadır. Çorum ilinde de Milli Eğitim Müdürlüğü okul ve kurumlarda çalışan kamu görevlileri için öğretmenevi ile anlaşarak yönetmelik kapsamında öğle yemeği uygulaması yapmıştır.

Bu uygulamadan tüm çalışanların ( memur, hizmetli, müdür, müdür yardımcısı… ) yararlanması sağlanmıştır. Ancak Çorum Şubemizin Özlük Hukuk Sekreteri öğretmen Saim Erdoğan’ın söz konusu uygulamadan yararlanmak istemesi üzerine öğretmen olduğu, kapsam içinde olmadığı gerekçesiyle yararlanamayacağı idare tarafından ifade edilmiştir. Yani aynı saatte bir memur daha ucuza yemek yerken öğretmenlerin normal tarifeden pahalı yemek yemelerine yönelik bir uygulama ile karşı karşıya bırakılmıştır.

Resmî yazışmalar neticesinde talebin reddedilmesi üzerine sendikamız Hukuk Bürosu aracılığıyla açılan davada Çorum İdare Mahkemesi aleyhte karar vermiş konu istinaf mahkemesi olan Samsun Bölge İdare Mahkemesine taşınmıştır.

İstinaf mahkemesi emsal nitelikte bir karara imza atarak haklılığımızı tescillenmiştir.

Bu karar sonrasında memurlara verilen öğle yemeği uygulamasından öğretmenlerin de yararlanabilmesinin yolu açılmıştır.

Toplu sözleşme taleplerimizde de yer alan ve mevzuatta bulunduğu halde yiyecek yardımından öğretmenlerin yararlandırılmaması yargı tarafından iptal edilmiştir.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Dilekçe için tıklayınız

Mahkeme kararı için tıklayınız

MEB’e yazılan yazı için tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir