Per. Nis 18th, 2024

MEB DERS SAATİNE YÖNELİK UYGULAMA BİRLİĞİ SAĞLAMALIDIR

1 min read

 

 

 

 

 

 

 

MEB DERS SAATİNE YÖNELİK UYGULAMA BİRLİĞİ SAĞLAMALIDIR

Pandemi boyunca eğitimle ilgili süreci düzgün yönetemeyen, düzgün yönetilmesi için öneriler getiren eğitim çevrelerine kulağını kapayan Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencileri ve öğretmenleri mağdur etmeye devam etmektedir.

 

Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında yüz yüze eğitime devam eden kademeler için ders saatini Bilim Kurulunun da tavsiyesi ile 30 dakika olarak uygulayan MEB, bu yıl tüm kademelerde yüz yüze eğitime başlanmış olmasına rağmen, riski az görmüş olmalı ki ders sürelerini 40 dakika olarak planlamıştır. Hatta okul öncesi ders süresi 50 dakika kesintisiz olacak şekilde planlanmıştır.

 

Ders saatlerinin 40 dakika olması ve çocukların sınıflarda uzun süre kalmaları velilerde endişe yaratırken, bu durumu risk gören bazı valilikler ders saatlerinin 30 dakika olarak planlanması yönünde okullara yazı göndermeye başladı.

 

Ülke genelinde bazı illerde ders saatlerinin 30 dakikaya indirilmesi uygulaması iller arasında eğitimdeki fırsat eşitliğini zedeleyecek niteliktedir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nı uyarıyoruz; tedbirler yetersizdir, özellikle öğrencilerimiz için kaygılarımız artmaktadır. Bir an önce ders saatlerinin 30 dakikaya indirilmesinin Türkiye genelinde uygulanması için karar alınmalı ve uygulama birliği sağlanmalıdır. Aynı zamanda sınıfların seyreltilmesi için gerekli çalışmaların da yapılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir