Paz. Tem 14th, 2024

LGS`YE GİRECEK TÜM ÖĞRENCİLERİMİZE BAŞARILAR DİLERİZ

2 min read

  • LGS`YE GİRECEK TÜM ÖĞRENCİLERİMİZE BAŞARILAR DİLERİZ

Sendikamızın yıllardır dikkat çektiği eğitimdeki eşitsizlikler, ne yazık ki pandeminin damga vurduğu bu eğitim döneminde daha da artmıştır. Salgında eğitimi öncelemeyen bir anlayış, eksikleri kabul etme ve giderme konusunda basiretsiz davranan bir Bakanlık, eğitim sistemimizde zaten iyice azaltılmış olan fırsat eşitliğini bu dönemde adeta rafa  kaldırmıştır.

Okulların ne zaman açılacağı, nasıl açılacağı, açılmayacaksa eğitimin online olarak ne koşullarda devam edeceği, homojen olup olmayacağı gibi birçok soru cevapsız bırakılmış, veliler ve öğretmenler eğitime ilişkin kararları bu dönemde hep son dakika öğrenebilmiştir.

Unutulmamalıdır ki Pazar günü LGS’ye (Liselere Geçiş Sistemi) girecek öğrencilerimiz, işte böyle kötü yönetilen bir eğitim döneminin sonunda sınav kağıtlarının başına geçecektir. Başta sendikamız olmak üzere eğitim camiasının “örgün eğitimde geçerli olan müfredat, bu dönem için seyreltilmeli. Sınavda çıkacak konular daraltılmalı” talebine kulak tıkayan Milli Eğitim Bakanlığı, Anayasal bir hak olduğu halde aynı eğitimi alamayan çocuklarımızı aynı sınava tabi tutup adil olmayan bir sonuçla liselere yerleştirecektir.

İmkansızlıklar nedeniyle eğitimin uzaktan sürdürüldüğü safhaya dahil olamayan, çeşitli sorunlar nedeniyle dönemsel olarak dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklarımızın dezavantajlı olarak gireceği bu sınav, maalesef bizim yıllardır söylediğimiz “Eğitimde ölçme-değerlendirme sistemi tek başına bir sınava dayanamaz” görüşümüzü haklı çıkartacaktır.

Sınava girecek öğrencilerimizin velilerinden, çocuklarının böyle bir eğitim döneminin sonunda sınava girdiklerini hiç unutmamalarını rica ediyoruz. Elbette kötü yönetilen bu sürece rağmen sınavdan iyi not alan öğrenciler başarılı sayılacaktır ancak kötü notların sorumlusu öğrencilerimizden çok MEB olacaktır.

Ayrıca koca Bakanlığın plansızlığına, düzensizliğine rağmen kendi çarelerini kendileri yaratarak, tüm olumsuzluklara karşın öğrencilerini LGS’ye hazırlayan eğitimcilerimize teşekkür ediyoruz.

Ve Eğitim-İş olarak öğrencilerimize sesleniyoruz:

Bu sınav, sizin hayatta karşınıza çıkacak önemli sınavlardan sadece bir tanesi. Siz bu zorlu koşullara rağmen ders çalışarak zaten büyük bir sınavdan geçtiniz. Sizi hayatta başarılı kılacak olan da işte bu azimdir. Eğitim-İş olarak biz sizlere güveniyor, inanıyoruz! Hepinize LGS’de başarılar diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir