Paz. Tem 14th, 2024

KARANLIK GİDER, GEZİ KALIR

2 min read

KARANLIK GİDER, GEZİ KALIR

Siyasi iktidarın hukuk tanımaz, baskıcı, yasakçı ve antidemokratik uygulamalarına karşı özgürlük ve demokrasi isteyen halkımızın kendi iradesi ile gelişen ve siyasal mücadele tarihimizdeki yerini alan Gezi Direnişi’nin üzerinden 8 yıl geçti.

 

2013 yılı Haziran ayında, iktidarda olduğu süre boyunca Türkiye’yi emperyalist politikalar doğrultusunda adım adım değiştirme ve dönüştürme politikası uygulayan AKP’ye karşı halkımızın birikmiş öfkesi, Taksim Gezi Parkı direnişi ile Türkiye’nin dört bir yanında sokaklara taştı.

 

Yaratılmak istenen tek adam rejimine ve dizayn edilmek istenen korku imparatorluğuna karşı demokrasiyi, özgürlükleri ve barışı savunan halkımızın bu eylemlerde barışçıl bir ruhla ortaya koyduğu eylemler, verilen talimatlarla güvenlik güçlerince hukuk ve insanlık dışı uygulamalarla engellenmek istenmiş, silah dahil her türlü faşizan baskı uygulanmıştır.

 

Gezi eylemleri sırasında birçoğu ağır olmak üzere yüzlerce vatandaşımız yaralandı, yine binlerce vatandaşımız gözaltına alındı, eylemlere katıldığı gerekçesiyle yüzlerce kişi hakkında davalar açıldı. Mağdur olanlara dönük işlemeyen yargı sistemi, barışçıl taleplerle eyleme katılanlar için işlemeye başladı.

 

Ancak asıl yargılanması gerekenler Gezi sürecinde Berkin Elvan, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz ve diğerlerinin ölümüne, yüzlerce insanımızın yaralanmasına neden olan insanlık dışı saldırıları gerçekleştirenler, bunun emirlerini verenler, koruyanlar ve yargı sürecini bilinçli olarak uzatanlardır.

 

Gezi direnişi ile toplumsal muhalefetini korkusuzca ortaya koyan halkımız, bugün tek adam rejimine, insan hakkı ihlallerine, faşizme ve gericiliğe “dur” diyecektir.

 

Bugün baskıya, korku imparatorluğuna teslim olmayan, boyun eğmeyen, diz çökmeyen halkın iradesiyle ortaya çıkan direnişimizi yükseltme zamanıdır… Bugün bizim sorumluluğumuz halkın direnişle açtığı bu yolda yürümektir.

 

Eğitim-İş olarak Türkiye’de bağımsızlık, demokrasi ve emek için yürüttüğümüz mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Bütün yasaklara, baskı ve engellemelere rağmen emek ve demokrasi mücadelemizi güçlenerek sürdüreceğiz! Tüm gezi şehitlerini, direnişin 8. yıldönümünde bir kez daha saygıyla anıyoru

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir