Cts. Haz 15th, 2024

20 ARALIK EYLEMİMİZE VERİLEN DİSİPLİN CEZALARINA AYM’DEN HAK İHLALİ KARARI

2 min read

20 ARALIK EYLEMİMİZE VERİLEN DİSİPLİN CEZALARINA AYM’DEN HAK İHLALİ KARARI

Sendikamız Eğitim-İş tarafından; o dönemde ülkemizin içinde bulunduğu baskıcı ortam, gündeme oturan yolsuzluk haberleri, saldırı altındaki Cumhuriyet değerleri ve eğitimin maruz kaldığı tahribat nedeniyle Muğla Yatağan’dan Ankara Tandoğan’a “Laik eğitim ve emeğe saygı” yürüyüşü düzenlemişti.

Yatağan, Aydın, İzmir, Manisa, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Ankara hattında gerçekleşen yürüyüşte, AKP’nin eski ortağı FETÖ ile arasında çıkan kavga sonucu 17-25 Aralık operasyonları adı altında kamuoyuna yansıyan yolsuzluklara da “yolsuzluğunuz yoksulluğumuzdur” diyerek tepki göstermiştik. Bunun üzerine iktidar tarafından sendikamız direkt olarak hedef alınmıştı.

17 Aralık 2014’de Muğla Yatağan’dan başlayan yürüyüşün, 20 Aralık 2014’te Tandoğan’daki kitlesel eylemle sonlandırılması planlanmıştı. Her yerde yaşanan baskı ve engelleme çabalarının sonucunda gelinen Tandoğan’da kitlesel eylemimize polis tarafından nedensiz ve orantısız müdahalede bulunulmuştu.
Saldırı sonucunda sendikamızın Anayasal bir hak olan gösteri hakkı engellenmiş, yüzlerce eğitim emekçisi biber gazı ve plastik mermilere maruz kalmış, aralarında sendika yöneticilerimizin de bulunduğu 100’e yakın eğitimci ise gözaltına alınmıştı.

Gözaltılar, ceza davaları sürecinin yanında yukarıdan gelen baskılarla eyleme katılan eğitim emekçileri hakkında ayrıca disiplin soruşturmaları açılmıştı.

Yıllarca süren yargılamalar sonucunda ceza davasından tam dört yıl sonra 14 Aralık 2017’beraat kararı çıkmıştı.

Disiplin soruşturmaları da ceza davaları gibi sendikamız tarafından takip edilmiş, idari süreç ve disiplin cezasına yargıda iptal davaları olumsuz sonuçlanan beş üyemize ilişkin olarak iç hukukta son merci olan Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştuk.

Anayasa Mahkemesi;

  • Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü hakkının ihlal edildiğine,
  • Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere kararın ilgili mahkemelere gönderilmesine

karar verdi.

Böylece uzun sürse de haklılığımız tescil, hakkımız teslim edilmiştir.

Eğitim-İş olarak;  yasal, anayasal ve evrensel haklarımızı kullanmaya, mücadelede cezalarla bizi yıldırmaya çalışanlara karşı direnmeye ve eğitim emekçilerinin daima yanında olmaya devam edeceğiz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

 

Karar için Tıklayınız. Layout 1 (resmigazete.gov.tr)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir