Per. Nis 18th, 2024

Isparta’da öğretmenler uzaktan eğitimi yetersiz buluyor, yüzyüze eğitime geçişi önceliyor

3 min read

Eğitim İş Sendikası Isparta Şubesi tarafından yaklaşık 246 öğretmenle yönelik yapılan “Uzaktan Eğitim Uygulamaları Öğretmen Anketi” sonuçlarını açıkladı.

Eğitim İş Sendikası Isparta Şube Başkanı Mehmet Akif Nalbant’ın verdiği bilgiye göre, toplamda 34.603 öğrenciye eğitim veren 246 eğitimciyle yapılan anket, Uzaktan Eğitim Uygumaları ile ilgili gerçekleri net bir biçimde ortaya koyarken, öğretmenlerin %91’i uzaktan eğitim uygulamalarının öğrencilerin gelişimi açısından yetersiz bularak gerekli tedbirlerin alınarak yüzyüze eğitime geçişe öncelik verilmesini istediler.

Katılımcıların %63’ünün Isparta il merkezinden, %37’sinin de ilçeler, köy ve kasabalardan olduğu ankete katılan öğretmenlerin %34’ü ortaokul, %33’ü ilkokul, %29’u lise, %3’ü okul öncesi, %1’i de üniversitede çalışıyor. %53’ü erkek, %47’si kadın olan katılımcıların %84’ünün 11 yıl ve üstü deneyime sahip olduğu o anketten elde edilen bazı bulgular şöyle:

 • Isparta’da ankete katılan öğretmenlerin görev yaptığı okullarda evinde internet olmayan öğrencilerin toplam öğrenci sayısına oranı %18,41.
 • Canlı derse düzenli katılan öğrenci sayısının oranı %62,96.
 • EBA üzerinden paylaşılan ödev ve çalışmalara ulaşan öğrenci sayısının oranı %49,95.
 • Hafta içi ya da hafta sonu tanımlanan derslere katılan öğrenci sayısının oranı % 42,87.
 • Öğretmenlere göre, canlı derse katılamayan öğrencilerin katılamama nedenleri de sırasıyla şunlardan oluşuyor:

– Veli-öğrenci ilgisizliği,

– İnternet bağlantısı olmaması/internetin yavaş olması,

– Bilgisayar/tablet olmaması,

– Ailede birden fazla öğrenci olması,

– Sisteme bağlanma sorunu,

– Bir işte çalışıyor olması.

 • Uzaktan eğitime ulaşamayan öğrencilerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ve İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin yaptıkları çalışmaları %48,37 oranında yetersiz bulan öğretmenlere göre, yapılan çalışmaların en büyük kısmını da birçok öğrencinin ulaşmakta sıkıntı çektiği EBA destek noktalarının kurulması olduğu belirtildi.
 • Öğretmenlere göre uzaktan eğitimin öğrencilerin tamamına ulaşmasındaki engeller de sırayla şu nedenlerden oluşuyor:

– Öğrencilerin yeterli teknolojik olanağa sahip olmaması,

– Herhangi bir yaptırımın olmaması,

– Veli ilgisizliği,

– EBA altyapısının yetersizliği,

– Öğrenciyi izleme sürecinin yeterli olmaması.

 • Öğretmenlerin ailelerinde aynı anda canlı derse katılan kişi ortalamasının 2,44 olarak tespit edildiği araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin %67’si uzaktan eğitimde derslerin sabahtan başlayıp akşam 20.30’a kadar devam etmesinin aile yaşantısını etkilediğini ifade etti.
 • Araştırmaya katılan öğretmenler, uzaktan eğitim altyapısını sağlamak için ortalama 4.273,25 TL harcama yaptıklarını ifade ederken; yüzyüze eğitime göre ücret kaybının da 957,71 TL olduğu tespit edildi.
 • Uzaktan eğitimin öğrencilerin gelişimi açısından yeterli bulunup bulunmadığı sorusuna öğretmenlerin %91,06’sı “Hayır yeterli bulmuyorum” cevabını verirken; yeterli sağlık önlemleri alınması koşuluyla yüzyüze eğitime geçilmesi hususuna öğretmenlerin %74,8’i “Evet öncelikli görüyorum” cevabını verdiler.
 • Öğretmenlerin %58,54’ü Milli Eğitim Bakanlığı’nı uzaktan eğitim sürecinde başarısız bulurken, öğretmenler uzaktan eğitim sürecinin daha sağlıklı sürdürülebilmesi için şu önerileri sıraladılar:

– Öğrenciye ve öğretmene ücretsiz internet verilmesi,

– İnternet altyapısının yaz tatilinde hızlı bir biçimde yenilenmesi,

– İmkanı olmayan öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması,

– En önemli EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİN SAĞLANMASI.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir