Cts. Haz 15th, 2024

YARGI ÜNİVERSİTE ÇALIŞANLARINA KAMPÜS İÇİ PARK ÜCRETİNE DUR DEDİ

2 min read

YARGI ÜNİVERSİTE ÇALIŞANLARINA KAMPÜS İÇİ PARK ÜCRETİNE DUR DEDİ

Ege Üniversitesi’nde kampüs girişinde araç tanıma sistemi var iken Rektörlük tarafından yeni bir uygulamaya geçilerek RFID (Elektronik Uzaktan Okuma) Sistemi kurulmasına karar verilmiştir.

 

Sisteme geçişin gerekçesi olarak kampüs içerisinde güvenlik tedbirlerinin alınabilmesi ve arttırılması gösterilmiştir.

 

Sistemin uygulanabilmesi için tüm çalışanlardan ilk etapta sticker ücreti alınması, daha sonraki süreçte ise belirlenecek miktarda ücret talep edileceği Rektörlük duyurusunda yer almıştır. Konuya ilişkin olarak İzmir 4 No’lu (Üniversite) Şubemizden gelen bilgiler doğrultusunda yargı süreci başlatılmış ve İzmir 4. İdare Mahkemesi işlemin iptaline karar vermiştir.

 

Kararda, “… kampüs güvenliğini sağlamanın davalı idarenin sorumluluğunda olduğu ve davalı idarenin güvenliği sağlamak amacıyla dış paydaşlardan bedel istemesi kabul edilebilir ise de kendi mensuplarına ek maddi külfet getiremeyeceği… değerlendirilmektedir. Bu durumda… davalı idarenin 24.06.2009 tarihinde Sticker Duyurusu başlıklı ilanında yer alan RFID (Elektronik Uzaktan Okuma) Sistemi uygulamasına yönelik işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmaktadır.” gerekçeleri yer almıştır.

 

Kararda da görüleceği üzere idarenin çalışanlarına ek külfet yükleyecek yönde karar almasına imkan bulunmamaktadır.

 

Eğitim-İş olarak idareler tarafından çalışanlar aleyhine alınacak kararların iptali için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir