Paz. Tem 14th, 2024

SINIF ÖĞRETMENLERİNİN ÜCRETİ KESİLMEYECEK

1 min read

SINIF ÖĞRETMENLERİNİN ÜCRETİ KESİLMEYECEK

Yüz yüze eğitim döneminde sınıf öğretmenlerinin derslerine branş öğretmenlerinin girmesi durumunda, sınıf öğretmenleri ek ders ücret kaybı yaşamamaktaydılar. 20 Kasım 2020’de başlayan uzaktan eğitim sürecinde sorunlar yaşandığı bilgisinin sendikamıza ulaşması üzerine yaptığımız başvuruya Bakanlıkça verilen yanıta göre öğretmenlerimiz ek ders ücretlerini tam olarak alacaklardır.

MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin kararın 18. maddesinde, “İlkokullarda yöneticilerin veya hizmetiçi eğitim yoluyla yetiştirilen resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile alan öğretmenlerinin derse girdiği saatlerde sınıf öğretmenlerinin okulda bulunmaları ve bu saatlerde okul müdürünün vereceği eğitim ve öğretimle ilgili işleri yapmaları halinde, verilen bu görevler ek ders görevinden sayılır.” hükmüne göre yüz yüze eğitim döneminde ödenen ücretler uzaktan eğitim döneminde Bakanlığın uzaktan eğitime ilişkin genelgesinde yer alan “…öğretmenler haftada en az 1 (bir) gün okula gelerek değerlendirme yapacak ve sınıf defterlerini işleyecektir.”  hükmü esas alınarak ödenecektir.

Bu durumda sınıf öğretmenlerinin derslerine branş öğretmeni girdiği saatlerde ücretlerinin kesilmesine imkan bulunmamaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir