Çar. May 22nd, 2024

MÜCADELEMİZ YER DEĞİŞTİRME TAKVİMİNDE SONUÇ VERDİ; ŞİMDİ SIRA İKİNCİ ADIMDA!

2 min read

 

MÜCADELEMİZ YER DEĞİŞTİRME TAKVİMİNDE SONUÇ VERDİ; ŞİMDİ SIRA İKİNCİ ADIMDA!

Eğitim-İş olarak yaptığımız başvurularda, katıldığımız toplantılarda gündeme getirdiğimiz bir konunun daha çözüme kavuşacağını görüyoruz.

 

Bakanlık; her yıl öğretmenlerin yer değiştirmelerini emeklilik sürecinden önce (Mayıs-Haziran) yaptığı için emeklilikten boşalan kadrolar yer değiştirmelere yansımıyordu.

 

Yer değiştirme ile ilgili bir çok sorunun yanında yer değiştirme takvimini de sürekli gündemde tutmaya çalıştık.

 

MEB bu yıl ilk kez yer değiştirme takvimini emeklilik onaylarından sonraya aldı. Bugünlerde emekli öğretmenlerin ayrılma işlemleri tamamlanmaktadır. Bazı öğretmenlerin ayrılma işlemi mevcut yer değiştirme takvimine yetişmese de büyük bir çoğunluğu yetişecektir. Bugün ilan edilen listelerde bu kurumların görülmemesi ilişik kesme işleminin tamamlanmamasından kaynaklanmakta olup ilişik kesilince atamada kullanılabilecektir.

 

Bilindiği üzere bu yıl il içi yer değiştirmelerde başvurular 20-27 Temmuz 2020 tarihleri arasında alınacak. İl içi yer değiştirmede tercihler yapılırken sadece boş kadrosu olan okullar değil boş dolu tüm okullar tercih edilebilmektedir. Çünkü başvuru sonrasında emeklilik ya da o atamada yer değiştirme nedeniyle boşalan kadrolara da atama yapılmaktadır.

 

MEB’in emeklilikten boşalacak tüm kadroların sisteme yansıtılması ve yer değiştirmede kullanılabilmesi için gecikmeli olarak başlayan il içi yer değiştirme başvurularının uzatılması ve sonuçlarının açıklanmasının bayram tatili de göz önüne alınarak 4-5 Ağustos tarihlerine alınmasını öneriyoruz. Böylece Temmuz sonuna kadar ilişik kesmek zorunda olan emekliye ayrılan öğretmenlerin boşaltacakları kadrolar da il içi yer değiştirmelerde kullanılmış olacaktır.

 

Bakanlık ayrıca tüm il milli eğitim müdürlüklerini uyararak en azından mevcut boş kadroların resmi sitelerinden duyurmalarını sağlamalıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir