Çar. May 22nd, 2024

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ, İMAM HATİP REKLAMI KONUSUNDA YARIŞIYOR!

4 min read

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ, İMAM HATİP REKLAMI KONUSUNDA YARIŞIYOR!

Eğitim-İş’in kamuoyuna duyurduğu İstanbul’daki Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sosyal medyada imam hatip ortaokullarının reklamını yapması, bulaşıcı bir hastalık gibi milli eğitim müdürlükleri arasında yayılmaktadır.

 

Liyakatsiz, tepeden inme, hükümetin istediği dindar ve kindar nesiller yetiştirmekten başka gayreti olmayan MEB’e bağlı müdürlükler, ne yazık ki koltuklarını sağlamlaştırmak için yarışa girmiştir.

 

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün imam hatip reklamının ardından Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü de resmi sosyal medya hesaplarından imam hatip ortaokullarına ilişkin reklamlar yayımlamaya başlamıştır.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Facebook’ta “4.sınıfı bitiren öğrenciler imam hatip ortaokulları sizleri bekliyor” başlığıyla yaptığı paylaşımda, imam hatip ortaokullarının listesi verilmiş, buraya giden öğrencilerin “ahlaklı ve faziletli” olduğu vurgusu üzerinden gitmeyen öğrencilere üstünlük kurulmuştur. Paylaşımdaki görselde ufacık kız çocuğunun başı kapalı, erkek öğrencinin ise namaz takkeli olarak tasvir edilmesi dikkat çekmiştir. Görseldeki iki küçük öğrencinin birbirine sırtı dönük vaziyette oturması da, harem-selamlık eğitim düşleyenlere bir mesaj niteliği taşımıştır.

 

Müdürlüğün paylaşımının altına “Milli Eğitim Müdürlüğü mü, imam hatip reklam ajansı mısınız?” diye soran yöneticimize, “İmam hatip ortaokullarının da müdürlüğümüze bağlı kurumlar olduğunu hatırlatırız” şeklinde arsız bir cevap verilmiştir. Göksu’nun “Sizin göreviniz imam hatip reklamı yapmak değildir. Cumhuriyet’in en önemli kazanımlarından olan eğitim birliğine zarar vermektesiniz. Ulus olarak zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde, Sivas MEM’in ayrıştırıcı uygulamaları eğitim çalışanlarını rahatsız etmektedir” yanıtı ise “Rahatsızlığınızı resmi kanallarla iletin” denerek geçiştirilmiştir.

 

Bu diyalog, Sivas’taki bir yerel medya kurumu tarafından çarpıtılarak haberleştirilmiş, haklı sorular yönelten yöneticimiz, karalanmaya çalışılmıştır.

 

Eğitim-İş olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrı yapıyoruz:

 

Bakanlığınıza bağlı Milli Eğitim Müdürlüklerinin peş peşe imam hatip övme kampanyaları düzenlemesi manidar, organize bir hal almıştır. Eğer bu talimat en tepeden, yani sizden geldiyse bunu kamuoyuna açıklamak, “Eğitimde o kadar sorun varken biz, imam hatipler için reklam kampanyaları düzenlemeye karar verdik” demek zorundasınız. Yok eğer, bunlar milli eğitim müdürlüklerinin kendi inisiyatifleriyle yarattıkları skandallar ise, bu konuda idari soruşturma başlatmak durumundasınız. Siz de bünyenizdeki Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü gibi bu skandal reklam kampanyalarını “Bünyemizdeki okullar” diyerek savunuyorsanız, bakanlık bünyesindeki diğer okul türlerine dair şimdiye dek neden böyle tanıtımlar yapmadığınızı izah etmek zorundasınız.

 

İmam hatipleri, diğer devlet okullarından üstün gören bu zihniyetin besleyicileri sizlerseniz, çıkıp “İmam hatipler öz, diğer okullarımız üvey evlattır” diyecek cesarete de sahip olmalısınız.

 

Öğrenciler arasında cinsiyet ayrımı yapacak şekilde kız ve erkek öğrencilerin sınıflarının ayrılması kabul edilemez. Bu anlayış, toplumu inanan-inanmayan, kadın-erkek, şu etnik kökenden-bu etnik kimlikten gibi ayrımlara tabi tutarak ayrıştıran anlayışın yansımasıdır.

 

Karma eğitimi yok etmeye çalışan, okullarımızı “haremlik-selamlık” şeklinde ayırmaya kalkan bu anlayış; çocuklarımızı eşit haklara sahip, ülkenin geleceğinde yararlı yurttaşlar olarak eğitip yetiştirmek yerine, onları cinsel kimlikleriyle ön plana çıkarmaktadır. Çağdaş, laik ve bilimsel eğitimde bu uygulama kabul edilemez.

 

Son olarak; Milli Eğitim Bakanı’na imam hatiplerin tanıtımını asıl AKP’li vekillere yapmalarını tavsiye ediyoruz. Neredeyse hepsi çocuklarını özel okullarda okutan AKP’li vekiller, fazladan teşviklere, yersiz övgülerle yüceltmelere, dayatmayla bazı öğrencileri kayıta mecbur bırakmaya rağmen doldurulmayan ve başarı oranları yerlerden kaldırılamayan imam hatiplere yollarsa, reklam kampanyalarına ihtiyacınız kalmaz ve yoksul halk çocuklarını rahat bırakırsınız!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir