Paz. Tem 14th, 2024

1 MAYIS’TA TAKSİM’DEYDİK

2 min read

1 MAYIS’TA TAKSİM’DEYDİK

Eğitim-İş olarak bu yıl, 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’le birlikte İstanbul Taksim Meydanı’ndaydık.

Genel Başkanımız Orhan Yıldırım, Genel Mali Sekreterimiz Hüseyin Kara, Genel Örgütlenme Bilal Şener, Genel Basın Yayın ve Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz Şükrü Balun, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık ve şube yöneticilerimiz, 1 Mayıs 1977’de Taksim’de şehit olan 35 emekçi için Kazancı Yokuşu’na karanfil bıraktı. Ardından, Taksim Anıtı önüne çelenk konularak basın açıklaması yapıldı.

Genel Başkanımız Orhan Yıldırım, bu yıl 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü, COVID-19 salgınının dünya çapında yarattığı yıkıcı etkilerle karşıladığımıza dikkat çekti ve ülkemizde ekonomik tablonun emekçiler için daha da ağırlaştığını vurguladı. Milyonlarca insanın işsiz ve yoksul kalma riskiyle karşı karşıya olduğunu, yüzbinlerce emekçinin, hayatını devam ettirebilmek adına salgın tehlikesine rağmen sağlıksız koşullarda çalışmaya mecbur bırakıldığını ifade eden Yıldırım, siyasi iktidarı sosyal devlet ilkesinin gereklerini bir an önce yerine getirmeye; halkın sağlığını, işini korumak için tüm kaynakları adil ve doğru bir şekilde kullanmaya çağırdı.

Eğitim-İş olarak, her 1 Mayıs’ta olduğu gibi bu 1 Mayıs’ta da tüm engellemelere ve salgına rağmen sömürüye karşı iş, ekmek ve özgürlük bayrağını dalgalandırdık.

AKP’nin yağma ve talan düzenine karşı; özelleştirmeye, düşük ücret, ağır çalışma koşulları ve esnek çalışmaya karşı; iş cinayetlerine karşı; sendikasızlaştırma ve güvencesiz çalışmaya karşı; gerici eğitim sistemine karşı; emeğin ve emekçinin mücadelesini vermeye devam edeceğiz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir