Çar. May 22nd, 2024

SPOR YARIŞMALARINDA GÖREVLENDİRİLEN ÖĞRETMENLERİN EK DERSLERİNİN KESİLMEMESİ TALEBİMİZDE YENİ GELİŞME

2 min read

SPOR YARIŞMALARINDA GÖREVLENDİRİLEN ÖĞRETMENLERİN EK DERSLERİNİN KESİLMEMESİ TALEBİMİZDE YENİ GELİŞME

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen okullar arası spor yarışmalarında görevlendirilen öğretmenlerin, görevli oldukları süre içinde, ders ve ek ders ücretlerinden faydalandırılması talebimiz Milli Eğitim Bakanlığı’nca kabul edildi.

 

Eğitim-İş olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na 04/02/2020 tarihinde yazı yazarak, öğrencileri ilçe/il ya da ülke düzeyinde spor müsabaka ve yarışmalarına götüren öğretmen ya da yöneticilerin görevli oldukları bu süre içinde ek ders ücretlerinin kesildiğini ve bu uygulamadan vaz geçilmesini belirtmiştik.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen bu tür faaliyetlerde ilgili Gençlik ve Spor bakanlığı tarafından da herhangi bir ödeme yapılmadığından öğretmenlerin mağdur edilmemesi adına, söz konusu durumun Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 16. Maddesinde yer alan ders görevinin yapılmış sayılacağı haller kapsamında değerlendirilmesini istemiştik.

 

Başvurumuz üzerine MEB’in konuya ilişkin gerekli düzenlemeyi yaparak yürürlüğe konulması için ilgili kamu kurumları nezdinde çalışma yaptığı bilgisine ulaşılmıştır.

 

MEB aklın yolunu seçmiş olup düzenlemenin mevcut mağdur öğretmenler için de uygulanması gerekir.

 

Ayrıca toplu sözleşme masasına bu sorunu 2011 yılından beri getirmeyen sözde yetkili sendikanın rol çalma girişimlerini eğitim camiasının takdirine sunuyoruz.

 

Eğitim-İş olarak; yetkili olmasak da yetkili olana ve olduktan sonra da etkili sendika olmaya devam edeceğiz. Yetkili sendika olma mücadelemizde tüm eğitim ve bilim işgörenlerinin desteğini bekliyoruz.

MEB’e yazdığımız yazı için tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir