Paz. Tem 14th, 2024

İSTİKLAL MARŞI, CUMHURİYETİMİZİN DESTANI, BAĞIMSIZLIĞIMIZIN ŞİİRİDİR!

2 min read

İSTİKLAL MARŞI, CUMHURİYETİMİZİN DESTANI, BAĞIMSIZLIĞIMIZIN ŞİİRİDİR!

Bugün henüz yeni kurulmuş genç Cumhuriyetimizin büyük bir şairin destanıyla anlatım bulmasının yıldönümüdür.

Kurtuluş Savaşı’nı yürüten, Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi, 12 Mart 1921 gününde İstiklal Marşı’nı ulusal marş kabul ederek, yeni ve bağımsız Türk Devleti’nin kuruluşu yolunda önemli bir adım atmıştır.

Türk Ulusu, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nda tüm emperyalistlere tarihi bir ders vermiş, mazlum halklara umut, zalimlere gözdağı olan bu süreç, İstiklal Marşı gibi bir sanat eseriyle taçlanmıştır.

Büyük şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan ve kurtuluş destanını ölümsüzleştiren İstiklal Marşı, bağımsızlığımızın en önemli simgelerindendir.

İstiklal Marşı’nın en önemli yanı, zamansız olması, yani dünü anlatırken bugünü de ıskalamamasıdır.

Bu topraklara hürriyetin nasıl geldiğinin en iyi biçimde anlatıldığı marşta, toplumumuzu bir arada tutan değerler ve özellikler de nakış gibi işlenmiştir.

Bugün hepimize düşen görev, geçmişte gösterilen çabaların anlam ve öneminin bilincine vararak, atalarımızın emaneti olan yurt topraklarına sahip çıkmak, Cumhuriyetimizi tüm kazanımlarıyla sonsuza dek korumak ve yaşatmaktır.

İstiklâl Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ulusal marş olarak kabul edilişinin 99. yıldönümünde, başta Büyük Önderimiz Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını ve değerli şair Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir