Çar. May 22nd, 2024

GAZETECİLER ÜZERİNDEKİ İKTİDAR BASKISI KABUL EDİLEMEZ!

2 min read

GAZETECİLER ÜZERİNDEKİ İKTİDAR BASKISI KABUL EDİLEMEZ!

Gazetecilere ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 Sayılı Yasanın kabul tarihi olan 10 Ocak 1961 “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilmiştir.

Bugün 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler günü olarak takvimlerde yer etse de, Türkiye için bir utanç günüdür.

212 Sayılı Basın Yasası’yla elde edilen haklar teker teker budanmış, gazetecilerin mesleki yıpranmadan doğan hakları, iş güvenceleri ortadan kaldırılmış, sendikalaşmalarının önüne engeller konulmuş, işten çıkarmalar artmıştır. Halkın haber alma özgürlüğüne yönelik sorumluluğunu yerine getiren gazeteciler hedef gösterilmiş, işten çıkarılma tehdidi, fiziksel saldırılar, haklarında açılan davalar, soruşturmalar, gözaltılar ve tutuklamalarla susturulmaya çalışılmıştır.

AKP iktidarı döneminde yaratılan yandaş medya aracılığıyla kamuoyunun haber alma ve doğru bilgilenme hakkı engellenmeye çalışılmaktadır.  Muhalif medyanın ekonomik baskıyla susturulmaya çalışılması, Türkiye’de basın özgürlüğünün ve gazetecilerin nasıl ağır bir saldırı altında olduğunu bütün dünyaya göstermiştir.

TGC, TYS, PEN Türkiye, ÇGD, TURKYAYBİR Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptıkları toplantıda, Temmuz 2019 istatistiklerine göre 11 bin 157  gazetecinin işsiz kaldığı, son beş yılda basın kartı iptal edilen gazeteci sayısının 3 bin 804 olduğu, 15 Temmuz 2016’dan sonra da 685 gazetecinin milli güvenlik nedeniyle basın kartlarının iptal edildiği, 91 gazetecinin cezaevinde tutuklu olduğu belirtildi. Adalet Bakanlığı verilerine göre 2003-2018 yılları arasında 12 bine yakın gazeteci hakim karşısına çıktığına işaret edildi.

Türkiye, haber ve ifade özgürlüğünün baskı altında tutulduğu, basının egemen anlayışın çıkarlarına hizmet eder hale getirilmeye çalışıldığı bir ülke haline gelmiştir. Yaşadığımız bu günler; gelecekte Türkiye’de basının, gazeteciliğin en karanlık dönemi olarak anılacaktır.

Eğitim-İş olarak basınımızın, bilgi verme ve kamuoyu oluşturma görevlerini baskı altında kalmadan yerine getirebilmeleri için, mesleki saygınlıklarının yeniden kazandırılması gerektiğini vurguluyoruz. Tüm basın emekçilerinin “Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir