Çar. May 22nd, 2024

HİÇ KİMSE ÖĞRETMENİN ONURUYLA OYNAYAMAZ

2 min read

HİÇ KİMSE ÖĞRETMENİN ONURUYLA OYNAYAMAZ

Genel Başkanımız Orhan Yıldırım, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ın 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla katıldığı etkinlikte bacak bacak üstüne attığı gerekçesiyle öğretmen olduğunu düşündüğü bir kişiyi azarlamasına sert tepki gösterdi ve “Hiç kimse bir öğretmeni ezemez. Hiç kimse bir öğretmenin onuruyla oynayamaz.” dedi.

Yıldırım Konya Şubemizde yaptığı basın toplantısında, Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmen unvanın verildiği 24 Kasım gibi önemli bir günde, Konya Valisi’nin bir öğretmene karşı gösterdiği davranışın öğretmenleri hedef alan ve mesleki itibarını zedeleyen bir tutum olduğunu söyledi. Liyakatsiz atanan mülki idare amirlerinin ve yöneticilerin, öğretmenleri en kolay ezilebilecek meslek grubu olarak gördüğünü vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Böyle davranışlarla meslek itibarı zayıflatılan, statüleri düşürülen öğretmenler, çok kolay tehdide uğrar, şiddete maruz kalır hale gelmiştir. Hiç kimse bir öğretmeni ezemez. Hiç kimse bir öğretmenin onuruyla oynayamaz. Hiç kimse mülki idare amiri olsa dahi, öğrencilerinin ve meslektaşlarının önünde bir öğretmeni küçük düşüremez.

Valinin, azarladığı öğretmeni, makamını kullanarak ve linç kültürüyle salonda bulunanlara alkışlatmasının hiçbir özrü olamaz. Valinin talimatıyla meslektaşlarının hakarete uğramasını alkışlayanların aynaya nasıl baktıklarını, bu utancı nasıl taşıdıklarını da merak ediyoruz.

Dünyanın tüm ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de eğitimle ilgili sorunlar çözümünde, çocuklarımızın çağdaş, bilimsel, laik eğitimi en iyi şekilde almasının sağlanmasında en etkili unsur öğretmenlerdir.

MEB, geleceğin mimarı olan öğretmenlerin maruz kaldığı şiddetin her türlüsüne gerçekten engel olmak istiyorsa, bu ve benzeri olaylara karşı somut adımlar atmalıdır. Bu yapılmadıkça doğru işleyen bir eğitim sistemi de ancak hayal olacaktır.

Eğitim-İş olarak Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün yeni nesilleri emanet edecek kadar güvendiği, Türkiye’nin neresinde olursa olsun mesleğini büyük bir özveriyle ve onuruyla yapan tüm öğretmenlerimizin yanındayız.”

Basın toplantısına, Genel Sekreterimiz Ebru Sungar, Genel Mali Sekreterimiz Hüseyin Kara, Konya Şube Başkanımız Özgür Ulaş Yiğit, Ankara 3 No’lu Şube Başkanımız Doğan Dağdelen katıldı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir