Paz. Tem 14th, 2024

BURSA ŞUBE BAŞKANIMIZ ÖZKAN RONA’YA YAPILAN ALÇAKÇA SALDIRIYI PROTESTO ETTİK!

4 min read

BURSA ŞUBE BAŞKANIMIZ ÖZKAN RONA’YA YAPILAN ALÇAKÇA SALDIRIYI PROTESTO ETTİK!

Eğitim-İş olarak, kendilerini “ülkücü” diye tanımlayan vandal güruhun, Bursa Şube Başkanımız Özkan Rona’ya yönelik faşist saldırısını protesto ettik.

Bursa Şehreküstü Meydanı’nda saldırıyı kınamak ve tepkimizi göstermek amacıyla gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasına, Genel Başkanımız Orhan Yıldırım ve Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Şube Başkanlarımız ve yöneticileri, CHP Bursa Milletvekilleri, Eğitim-Sen Bursa Şubesi, demokratik kitle örgütü temsilcileri, çok sayıda üyemiz katılım sağlayarak destek verdi.

“Faşizme karşı hepimiz Özkan Rona’yız”, “Faşizme geçit yok”, “Daha gün o gün değil, derlenip dürülmesin bayraklar. Dinleyin, duyduğunuz çakalların ulumasıdır. Safları sıklaştırın çocuklar, bu kavga faşizme karşı, bu kavga hürriyet kavgasıdır” yazılı pankartları eşliğinde toplanılmasının ardından Genel Başkanımız Orhan Yıldırım, saldırıyı sert bir dille kınadı.

Yıldırım’ın açıklaması şöyle:

“Biz bu filmi daha önce izledik. 70’li yılların sonunda buna benzer saldırılar olmuş ve faşist saldırılarla demokratik kitle örgütleri susturulmaya, yıldırılmaya çalışılmıştı. Bu saldırı Özkan Rona’nın şahsında Atatürkçülere, Cumhuriyetçilere, Aydınlara ve tüm Eğitim İş ailesine yapılmıştır. Özkan Rona veya herhangi bir üyemiz nerede Atatürk karşıtı, nerede Cumhuriyet karşıtı, hukuka aykırı bir faaliyet gördüğünde tepki vermiştir, bundan sonra da korkmadan yılmadan tepki vermeye devam edecektir.

Kuşkusuz bu faşist saldırılar, sadece eğitimin yuvası olması gereken okullara siyasetin bulaştırılmasının da acı bir faturasıdır. Halihazırda neredeyse hiçbiri liyakatle atanmayan okul yöneticilerinin koltuklarını korumak için giderek partizanlaşması, son seçimlerde bazı okulların adeta seçim bürosu gibi kullanılmaya çalışılması, eğitimcilerin karşı çıktıkları etkinlikler üzerinden siyasi görüşlerine göre fişlenmesi gibi demokrasiyle yan yana gelemeyecek birçok etken, eğitim alanında iktidarın borazanı olmayan her kesimi güvenliğinden endişe eder hale getirmiştir.

Sırf sendikacı olarak kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirdiği için hedef haline gelen Bursa Şube Başkanımız Özkan Rona’ya düzenlenen bu faşist saldırıyı kınıyoruz. Bugüne dek birçok gerici uygulamayı deşifre etmiş, kamuoyuna duyurmuş, yargıya taşımış, yani Eğitim-İş’e yakışır bir nefer olan Bursa Şube Başkanımız Özkan Rona’ya geçmiş olsun diyor, kaba kuvvetin hiçbir hakikati örtemeyeceğinin altını çiziyoruz.

Eğitim-İş’in de, hiçbir üyesinin de bu baskılarla susturulamayacağını haykırıyor, konuya ilişkin adli sürecin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.”

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık’ın açıklaması ise şöyle:

“Eğitim-İş Şube Başkanı Rona şahsında örgütümüzü hedef tahtasına koymaya çalışanları uyarıyoruz. Korkutmaya ve sindirmeye asla ve asla gücünüz yetmeyecektir!

Bu alçakça saldırıyı planyan, uygulayan ve pusu kurarak harekete geçen anlayış kirli yapılardır. Geçmişte olduğu gibi bugünde aynı zihniyet ve tetikçilik iş başındadır. Saldırıyı yapanların kimlikleri ve zihniyeti şaşırtıcı değildir.

Bizler biliyoruz ki saldırıyı gerçekleştiren zihniyet; Atatürkçü, çağdaş, akıl ve bilimden yana tavır alan sendikamızı ve konfederasyonumuzu hedef almıştır.

Bilinmelidir ki;

Eğitim-İş Şube Başkanımız Rona ve sendikası aydınlıktan korkanların hedefi olmuştur

Ülkemizde kendisi gibi düşünmeyen kişi, kurum ve kuruluşlara sürekli saldırı girişimleri olmaktadır.

Bizler her türlü keyfiliğin, adaletsizliğin ve hukuk tanımaz tavrın karşısında olacağız.

Atatürk devrimcilerini ve cumhuriyetin yılmaz neferlerini korkutmak ve sindirmeye güçleri yetmeyecektir.

Demokrasi ve emek mücadelemiz dün olduğu gibi bugünde aynı kararlılıkla sürecektir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona’ya ve tüm örgütümüze geçmiş olsun diyoruz. Demokratik ve meşru yollardan baskılara, saldırılara kayıtsız kaymayacağımızın bilinmesini istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir