Paz. Tem 14th, 2024

20 YIL ÖNCE KATLEDİLEN AYDINIMIZ AHMET TANER KIŞLALI’NIN FİKİRLERİ YAŞIYOR!

2 min read

20 YIL ÖNCE KATLEDİLEN AYDINIMIZ AHMET TANER KIŞLALI`NIN FİKİRLERİ YAŞIYOR!

Tam 20 yıl önce bugün Türkiye, en karanlık sabahlarından birine uyanmıştır.  Atatürkçü, siyaset bilimci, gazeteci, politikacı Ahmet Taner Kışlalı, gericilerin hedefi haline gelmesinden hemen sonra bombalı bir suikastle katledilmiştir.

Ömrünü öğrenmeye ve öğretmeye adayan Kışlalı, ilkokul öğretmeni bir annenin evladı olarak dünyaya gelmiş, kısa ve verimli ömrüne Paris Üniversitesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde eğitimi ve profesörlüğü sığdırmıştır. Yeni Gün ve Cumhuriyet gazetelerinde kalemine yer açmış, Türkiye medya tarihinde de kendi imzasını bırakmıştır. Merhum Bülent Ecevit’in döneminde milletvekilliği ve Kültür Bakanlığı yapan Ahmet Taner Kışlalı, politikanın kirlenmeden nasıl yapılacağını da göstermiştir.

Kışlalı ilerici, aydın tavrı nedeniyle yobazların hedefi haline gelse de düşüncelerini söylemekten bir an olsun geri durmamıştır. Kışlalı’nın suikaste kurban gitmesinden sadece bir gün önce Akit gazetesinin manşetten Kışlalı’nın üzerinde çarpı işareti olan bir fotoğrafını yayımlamış olması, bombayı koyan değilse de azmettirenin kimler olduğunu açıkça göstermiştir.

Buna rağmen tıpkı Uğur Mumcu gibi, Ahmet Taner Kışlalı davasına da adalet gelmemiş, failler karanlıkta gizlenmeye bırakılmıştır.

Ancak bu eli kanlı muktedirler bilmelidir ki “Kemalizm, dünün bekçiliği değil; yarının öncülüğüdür” sözüyle belleklere kazınan, hayatı boyunca hakikat davasının neferi olan Ahmet Taner Kışlalı’nın fikirleri öldürülememiştir. Eğitim-İş olarak, Mustafa Kemal’i çok iyi anlayan ve anlatan, tüm yaşamını Atatürk devrim ve ilkelerine; çağdaşlaşma ile aydınlanma mücadelesine adayan, namuslu bir bilim insanı, yurtsever bir aydın olan Ahmet Taner Kışlalı’yı katledilişinin 20.yılında saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir