Cum. Eyl 29th, 2023

EĞİTİM-İŞ’TEN YENİ BİR HUKUKİ KAZANIM

2 min read

EĞİTİM-İŞ’TEN YENİ BİR HUKUKİ KAZANIM

Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliğine göre kamu çalışanlarına öğle yemeği yardımı yapılmakta ve yemek maliyetinin bir kısmı devlet(kurum) bütçesinden karşılanmaktadır. Çorum ilinde de Milli Eğitim Müdürlüğü okul ve kurumlarda çalışan kamu görevlileri için öğretmenevi ile anlaşarak yönetmelik kapsamında öğle yemeği uygulaması yapmıştır.

Bu uygulamadan tüm çalışanların ( memur, hizmetli, müdür, müdür yardımcısı… ) yararlanması sağlanmıştır. Ancak Çorum Şubemizin Özlük Hukuk Sekreteri öğretmen Saim Erdoğan’ın söz konusu uygulamadan yararlanmak istemesi üzerine öğretmen olduğu, kapsam içinde olmadığı gerekçesiyle yararlanamayacağı idare tarafından ifade edilmiştir. Yani aynı saatte bir memur daha ucuza yemek yerken öğretmenlerin normal tarifeden pahalı yemek yemelerine yönelik bir uygulama ile karşı karşıya bırakılmıştır.

Resmî yazışmalar neticesinde talebin reddedilmesi üzerine sendikamız Hukuk Bürosu aracılığıyla açılan davada Çorum İdare Mahkemesi aleyhte karar vermiş konu istinaf mahkemesi olan Samsun Bölge İdare Mahkemesine taşınmıştır.

İstinaf mahkemesi emsal nitelikte bir karara imza atarak haklılığımızı tescillenmiştir.

Bu karar sonrasında memurlara verilen öğle yemeği uygulamasından öğretmenlerin de yararlanabilmesinin yolu açılmıştır.

Toplu sözleşme taleplerimizde de yer alan ve mevzuatta bulunduğu halde yiyecek yardımından öğretmenlerin yararlandırılmaması uygulanmaması yargı tarafından iptal edilmiştir.

Öğretmenlerin yönetmelikte yer alan yiyecek yardımı haklarından yararlanabilmeleri için sendikamız tarafından gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Karar İçin Tıklayınız 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir